Loading...

Bu sayfayı açma gereği duydum çünkü cidden ihtiyaç vardı. Millet avukatlara soru sormaktan çekiniyor. Zannediyorlar ki avukatlar onları ispitleyebilir.

Halbuki yok öyle bir şey arkadaşlar. Öncelikle bir avukat meslek kuralları gereği öğrendiği bilgileri asla ifşa edemez.

Şimdi diyeceksiniz ki “peki ya ben cinayet işlemeyi planlasam ve bunu size anlatsam ne yapacaksınız?“.

Arkadaşlar bu konuda gerek teoride gerekse pratikte ciddi tartışmalar dönüyor. Kimileri böylesine acil ve önlenebilir durumlar için diyor ki “avukat müvekkilini tuttuğu kadar hukuku ve hakkaniyeti de gözetmelidir, toplumun diğer ferlerini de düşünmelidir, dolayısıyla eğer birisi avukatın ofisine gelip gelecekteki suç planından bahsederse avukat onu ispitlemeli“; bir diğer kesim ise diyor ki “avukat her ne kadar toplumu, kamu düzenini, hukuku ve hakkaniyeti her daim gözetmek ve bunu sağlamak için çabalamalı ise de avukata özel olarak sorulan sorularda suç işleneceğine dair bir bildirim geldiğinde bunu ihbar etmesi onun vatandaşlar nezdindeki güvenilirliğine leke sürecektir. Toplumun ortalama bireyi ona yaklaştığında hep acabalarla, şüphelerle dolu olacaktır. Kafası karışacaktır.

Şahsen ikinci görüşü benimsiyorum. Yani ne derseniz deyin sıfır ispiyonlama politikası güdüyorum

Artık esas meselemize geçebiliriz.

En ufak bir şekilde kimlik, adres, ip, telefon numarası veya mail adresi gibi özel kişisel bilgilerinizi bana vermeksizin danışmanlık nasıl alabilirsiniz onu anlatacağım.

Adım 1: Protonmail adlı siteye girerek bir mail adresi alıyorsunuz

Protonmail’i duymayanlarınız için kısa bir bilgilendirme yapayım. İsviçre menşeili firmanın resmi sitesini incelediğimzde ilkeleri arasında gizlilik ile ilgili şu 3 ilke ön planda duruyor:

Anonim E-Posta

Gizliliğinizi koruyun

Hesabu oluşturuken herhangi kişisel bilgi talep etmiyor. Takma isimle bile üye olabilirsiniz. Herhangi bir İP kaydı da tutulmakatadır. Yani kimin kayıt yaptığı da hiçbir şekilde belli değildir. Sadece üye olurken basit bir e-posta veya telefon doğrulaması yapıyor. Onu da spama engel olmak için geçici bir hash kaydı (doğrulamanın gerçek bir insan tarafından başarıyla yapılabildiğine dair kayıt) tutarak bunu yapıyor. Yani doğrulama telefon numarasını veya mail adresini sunucusunda hiçbir şekilde barındırmıyor. Eğer bunda da takıntılıysanız VPN ile gidip Google’a “ücretsiz gerçek telefon numarası olmadan online sms almak için” yazın. Oradan yırtarsınız. Ancak cidden gerek yok. Çünkü dediğim gibi doğrulama e-postası hiçbir şekilde sisteme kaydedilmilmiyor.

İsviçre Gizliliği

Veri güvenliği ve tarafsızlık

Sistemin İsviçre’de bulunduğunu söylemiştim. Bu adamlar dünyanın en varlıklı insanların paralarını bankalarında tutan adamlar. Bu zengin adamlar İsviçre üzerinde öyle bir gizlilik yasası lobisi oluşturuyor ki aklınız durur. Bu bahsettiğim adamlar ise dünyanın en güçlü insanları… Bu en güçlü insanlar servetlerinin önemli bir kısmı mevzu bahis olduğundan o gizlilik yasalarına neler yapar bir düşünün. Başka açıklamaya gerek yok. İsviçre’nin geçim kaynağı bu arkadaşlar.

Uçtan Uca Şifreleme

Uçtan uca şifreleme dediğimiz şey sunucuda depolanan verinin bizzat sunucudan hiçbir şekilde alınamaması anlamına gelmektedir. Yani bu deyim; ufacık bir verinizdeki şifreyi çözebilmeleri için bile en güçlü bilgisayarlar 100 yıl uğraşmak zorunda kalır anlamına geliyor.

Protonmail ilk olarak bir grup İsviçre’li bilimadamı tarafından anonim iletşim için kullanılmıştır. Daha sonra bu herifler bunu tüm dünya ile paylaşma kararı almışlardır. Verileri ise İsviçre dağlarında yerin 1000 metre altında hiçbir şekilde anlaşılır şekilde çıkartılmayacak şekilde kriptolamışlardır. Yani askeri düzeyde şifrelemişlerdir. Bu verilere bizzat şirketin yetkilileri dahi erişememektedir. Keza her şey bir yana; dünyanın en tarafsız ve objektif ülkesi olan İsviçre’nin gizlilik yasaları da bu verileri herhangi bir savcılık veya mahkeme kararı bile olsa asla çıkarma taraftarı değil.

Sonuç olarak kafanız rahat olabilir. Burası Google’dan kat be kat daha anonim ve gizli. Sitesine girip diğer detayları öğrenebilirsiniz.

Adım 2- Benim prtotonmail hesabıma yazıyorsunuz

Benim hesabımı daha önce size ilettim. Yine ileteyim zarar gelmez: mehmetgorunmez@protonmail.com Buraya meramınızı anlatabilirsiniz. Ardından ben size danışmanlık veya soru sorma ücretini ileteceğim. Eğer bu ücreti öderseniz aynı mail adresi üzerinden size danışmanlık yapacağım.

Adım 3- Bitcoin ile ödeme

Bitcoin ile ödemelerin banka transferleri ile kıyaslandığında nisppeten daha anonim olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak Bitcoin satın almak için Paribu gibi sitelere kimlik ibraz etmek zorundasınız. Lakin bu ibraz sizi ele vermiyor. Çünkü Türkiye’den resmi ve lisanslı, vergi veren bir firmadan bitcoin almak kesinlikle suç veya kabahat değil.  Mesela bu bitcoinler yurtdışında birçok alışveriş sitesinde ödeme aracı olarak kabul edilmektedir.

Bu satın aldığınız bitcoini benim cüzdanıma gönderececeksiniz. Benim cüzdanım ise yine dünyanın saçma sapan bir ülkesinde barınmaktadır. O yönden de içiniz rahat olsun. Yani herhangi bir devlet otoritesinin rahat rahat erişebileceği bir yerde değil.

Çocuklardan ve devletimizden uzak tutuyorum bitcoin cüzdanımı ehe ehe 🙂

Adım 4-  Danışmanlık Alma

Ödeme yapıldıktan sonra gizli gizli avukata danışmış olmanın tadını çıkartabilirsiniz. Esasında yasalar bu gizliliği tanıyor. Ancak pratikte işler farklı olabiliyor.

Tüm bunlara ne gerek var Whatsapp’tan ya da Telegramdan da gizlice danışmanlık alabiliriz diyebilirsiniz.  Ancak bu tür uygulamalar telefona veri kaydediyor. Ayrıca sizin telefon numaranız gibi tonla iz bırakıyor. Hepsini düşündüm şu an için en iyi yöntem bu gibi gözüküyor. Eğer daha iyisini bulursam buraya yazacağım.

yazmak için tıkla
İletişim Hattı
Eğer benimle iletişim kurmak gibi bir niyetiniz var ise telefonla arayarak değil de buradaki Whatsapp iletişim kanalından yazarak ulaşınız lütfen.

Saygılarımla
Av Mehmet Görünmez
Powered by